o šikane

PRE TÍNEDŽEROV

Informácie o šikane a rady pre tínedžerov

Šikanovanie sa môže prihodiť úplne každému. Hocikto sa môže sťať jeho obeťou. Ak ťa niekto šikanuje, nie je to tvoja vina. Nikto nemá právo ubližovať ti. Požiadať o pomoc je veľmi dôležité a správne.

Čo je to šikana?

Šikanovanie je nežiaduce agresívne správanie. Človek, ktorý sa cíti nadradený ubližuje ostatným tak, že ich napríklad ponižuje, uráža, zraňuje, zosmiešňuje či ohovára. Pri šikane teda ide o nevhodné prejavy agresívneho správanie, ktoré niekomu ubližujú a on sa voči nemu nevie alebo nemôže brániť. Takéto správanie sa často opakuje. Šikanovať môže jednotlivec aj skupina ľudí. Šikana sa môže týkať všetkých vekových kategórií a rôznych kolektívov. 

Šikana môže mať rôzne prejavy, najčastejšie sú to:

  • Urážky, nadávanie, zosmiešňovanie, ponižovanie
  • Bitky, kopance, potkýnania, facky či iné násilné a agresívne prejavy správania
  • Nahováranie na to, aby niekoho vylúčili z kolektívu alebo ignorovali
  • Písanie nenávistných či urážlivých postov, komentárov, fotiek, memečiek či statusov o niekom, zverejňovanie nevhodného obsahu na sociálnych sieťach a iné podobné druhy kyberšikanovania
  • Nevhodné dotyky, sexuálne narážky, komentovanie vzhľadu, urážlivé gestá či posielanie, preposielanie pornografického obsahu či iné podobné formy sexuálneho šikanovania
  • Znevažovanie iného človeka, ohováranie, snaha o poškodenie jeho dobrého mena alebo jeho reputácie
  • Schovávanie, bratie alebo ničenie osobných vecí či pomôcok, krádeže, vydieranie,
  • Urážanie a znevažovanie na základe niekoho inakosti, sexuálnej orientácie, vzhľadu, názorov, vierovyznania a pod.

Čo naopak šikanou nie je

Nie všetky prejavy správania, ktoré sa nám nepáčia môžeme nazvať šikanovaním. Šikana napríklad nie je: 

  • Keď sa s niekým dostaneme do konfliktu a dôjde k hádke či výmene názorov.
  • Keď sa s priateľmi navzájom doberáte, podpichujete, máte dobrú náladu a nikto sa pri tom necíti zle či urazený.
  • Keď má niekto iného najlepšieho priateľa alebo keď chce tráviť čas inak ako si navrhol/a ty.
  • Keď ti niekto nechce povedať svoje tajomstvá, dôverné či súkromné informácie zo svojho života.
  • Keď ti niekto nechce požičať svoje osobné veci, napríklad mikinu, peniaze, telefón.
  • Keď sa s tebou niekto nechce rozprávať, lebo nemá dobrú náladu a chce byť radšej sám.
  • Keď ti spolužiak nedovolí odpisovať na teste na ktorý si sa nepripravil/a alebo ti nechce našepkávať pri odpovedi.
  • Keď sa tvoji priatelia napríklad mimo školy bavia aj bez teba, či s inými ľuďmi z partie.

Čo mám robiť keď ma šikanujú?

So šikanou či šikanovaním sa môžeme stretnúť v akomkoľvek kolektíve, napríklad v škole, na krúžkoch, na praxi či na stáži, v partii priateľov, v zamestnaní alebo na brigáde. Uvedom si, že to čo sa deje nie je tvoja vina. Šikanovaným sa môže v živote stať každý z nás, v rôznych životných situáciách a v každom veku. Ak ťa v nejakom kolektíve šikanujú, nemôže to tak zostať a je potrebné to začať efektívne riešiť. Požiadať o pomoc je správne. Nikto nemá právo ubližovať ti alebo ťa ponižovať.

Aj keď sa to teraz môže zdať ťažké alebo nepríjemné, trápne či náročné, situácia určite má riešenie. Dokonca môže mať viacero dobrých riešení, ktoré ti pomôžu cítiť sa lepšie a vyriešiť tento problém …

  • Zostaň čo najviac pokojný/á a pokús sa tento problém riešiť s chladnou hlavou. Spočiatku sa každý problém môže zdať veľký či neriešiteľný, ale nie je to pravda.
  • Vždy je dobré o tom niekomu povedať. Vyber si človeka, ktorému dôveruješ alebo o ktorom predpokladáš, že je dobrý v riešení problémov. Môžu to byť napríklad tvoji rodičia, učitelia v škole, tréner, priatelia, školský psychológ či niekto z tvojich príbuzných. V tomto prípade nepôjde o „žalovanie“, či o priznanie si „slabosti“, ale o dôležitú pomoc.
  • Ak sa rozhodneš zveriť sa rodičom alebo príbuzným vyber si situáciu keď budete mať na seba dostatok času a všetko im porozprávaj. Ak chceš, môžeš si to vopred zaznačiť na papier alebo do mobilu, aby si na nič podstatné pri vašom rozhovore nezabudol/a. Je dôležité povedať im, kto ťa šikanuje, akým spôsobom, ako často a kde sa to deje. Dohodni sa s nimi na tom, ako sa pokúsite túto situáciu vyriešiť. Majú ťa radi a určite sa ti budú snažiť pomôcť. Pokiaľ je pre teba ľahšie neriešiť to osobne, zavolaj im, napíš im list alebo mail. Určite im môžeš odporučiť aj našu stránku – máme tu informácie a pomoc aj pre nich. Pokojne môžu zavolať alebo napísať niekomu zo sekcie POMOC na našom webe.
  • Pomôcť a poradiť ti možno bude vedieť aj tvoj starší brat, sestra alebo kamarát. Možno sa tiež s niečím podobným už stretli. Ak so šikanou skúsenosti nemajú, choďte za tvojimi rodičmi alebo za učiteľmi spolu. Popros ich, aby ťa podporili.
  • Učitelia a profesionáli pracujúci s deťmi a mládežou sa so šikanou už niekedy určite priamo či nepriamo tiež stretli. Mnohé školy, firmy či organizácie dnes vedia k šikane celkom dobre zaujať správne stanovisko a problém efektívne riešiť. Mnohé už majú spracované presné interné smernice a postupy, budú vedieť čo majú robiť.
  • Dohodni si mimo vyučovania stretnutie napríklad s učiteľom/kou či so školským psychológom. Kontaktovať ich môžeš osobne, telefonicky alebo aj mailom z vašej školskej stránky. Zver sa im so situáciou a hľadajte spolu možnosti jej riešenia. Môžeš ich poprosiť, aby túto situáciu začali riešiť čo najviac diskrétne. Ak máš zo stretnutia strach alebo úzkosť poznač si na papier alebo do mobilu, čo s nimi chceš prebrať, aby si tak na nič dôležité nezabudol/a. Určite ich bude zaujímať, kto ťa šikanuje, akým spôsobom, ako často, kde sa to deje a či o vie aj niekto iný (kto to napríklad videl, kto bol svedkom šikanovania).
  • Pokiaľ zo šikany existujú nejaké záznamy (videá, fotky, poškodené oblečenie, maily a pod.) určite im o nich povedz. Veci, ktoré ti pomôžu dosvedčiť to, čo sa deje nezahadzuj ani nemaž.
  • V prípade, že sa so šikanou stretávaš na praxi, na stáži či na brigáde, oslov najskôr svojho nadriadeného či zamestnanca na pracovisku, ktorý ťa mal zaškoliť. Ak to nie je možné, požiadaj o pomoc svoju školu alebo agentúru, cez ktorú si si spoluprácu dohodol.
  • Ak by ti niekto z nich nevedel pomôcť, nevzdávaj to. Oslov niekoho ďalšieho. Najhoršie čo môžeš spraviť by bolo nechať to tak a trpieť šikanu ďalej.
  • Môžeš nám napísať alebo zavolať na niektorý z kontaktov v sekcii POMOC tohto webu. Môžeš tak situáciu prebrať s odborníkmi, vypýtať si radu, požiadať o pomoc alebo sa len zdôveriť a porozprávať. Sme tu pre teba a budeme sa ti snažiť pomôcť čo najlepšie. Ozvať sa nám môžeš aj anonymne.
  • Vypíš sa z toho čo cítiš. Daj svoje emócie a pocity na papier, uľaví sa ti. Ak chceš, môžeš svoj príbeh zdieľať aj tu s nami. Pokojne nám anonymne napíš ako sa cítiš a čo práve riešiš. Nie si v tom sám.

Čo mám robiť, keď šikanujú niekoho iného?

Ak vieš o tom, že v kolektívne niekoho šikanujú a nepáči sa ti to, gratulujeme ti. Vieš posúdiť čo je správne a čo nie. Aj ty na seba môžeš byť hrdý/á.

Naozaj nie je správne niekomu ubližovať. Nesprávne je aj to, keď sa tomu len nečinne prizeráme. Naopak, správne a veľmi odvážne je snažiť sa niekomu pomôcť. Robiť správne veci chce veľkú odvahu. Oveľa väčšiu ako „ísť s davom“ alebo to neriešiť.

Ako mám pomôcť niekomu, koho šikanujú?

Nie je na tebe, aby si šikanu v škole či na praxi vyriešil/a práve ty. Nemusíš jeho/jej šikanovanie ani úplne zastaviť. Postačí, keď sa k šikanovanému ty budeš správať inak – s rešpektom a úctou. Už takto pomáhaš obetiam šikany cítiť sa lepšie. Niekedy stačí pozdraviť sa, usmiať sa, prihovoriť sa alebo pomôcť s nejakou drobnosťou.

  •  Ak šikanujú niekoho koho máš rád alebo na kom ti záleží môžete sa o tom spolu porozprávať. Venuj mu/jej svoj čas a pozornosť. Niekedy pomôže už aj to, keď sa ti môže zdôveriť a ty ho/ju vypočuješ bez súdenia. Nevadí, že nevieš čo presne máš povedať. Niekedy stačí počúvať a byť tam pre neho/pre ňu.
  • Keď máte viac času na rozhovor pokúste sa vymyslieť, čo by sa dalo spraviť. Komu to môžete povedať? Kto by vám mohol pomôcť? Skúste sa nad tým spolu zamyslieť, určite na niečo prídete.
  • Niekedy obete šikany o tom, čo sa im deje nechcú hovoriť. Aj to je v poriadku. Tvoj priateľ bude možno potrebovať viac času, aby sa ti dokázal zdôveriť. Dopraj mu ho.
  • Pokiaľ poznáš niekoho, koho šikanujú daj mu na nás kontakt. Môžeš tu/jej poradiť, aby sa ozval/a niekomu v sekcii POMOC tohto webu. Môže nám napísať alebo zatelefonovať a spolu sa o tom, ako by sa situácia dala riešiť porozprávame a pokúsia sa dobre poradiť. Ozvať sa nám môže aj anonymne.

Čo nerobiť, keď šikanujú mňa alebo niekoho iného?

  • Nezostávaj pasívny/pasívna. Šikanu netaj, nezľahčuj a neskrývaj. Je to vážny problém, ktorý sa musí riešiť. Je potrebné o tom čo sa deje hovoriť, len tak sa celá naša spoločnosť môže zmeniť k lepšiemu.
  • Pokiaľ o tom, že ťa šikanujú existujú nejaké dôkazy (fotky, videá, maily, zničené veci, lekárske správy a pod.) odlož si ich a určite ich nemaž a nenič. Môžu ti pomôcť.
  • Nesnaž sa situáciu za každých okolností vyriešiť len ty sám/sama. Niekedy proste potrebujeme pomoc, je to normálne a ľudské. Nie je správne trpieť, požiadaj o pomoc.
  • Nešikanuj a nedokazuj si svoju silu tým, že ublížiš niekomu inému. Vieš aké nepríjemné to vie byť, tak neubližuj niekomu, kto s tým čo sa stalo tebe možno nemal vôbec nič spoločné.
  • Nesnaž sa tomu kto ťa šikanuje pomstiť či ublížiť iným spôsobom. Nie je to správny spôsob riešenia problému. Mohlo by to tvoju situáciu zhoršiť alebo ťa to dostať do problémov.

Čo mám robiť, keď som ja niekoho šikanoval(-a)?

Keď si sa dočítal/a až sem, asi ti to nebude asi úplne jedno a trápi ťa to. To znamená, že sme na správnej ceste… Ak niekoho šikanuješ, prestaň s tým čo najskôr. Bolo by dobré sa najskôr nad celou situáciou poriadne zamyslieť: 

Prečo si niekoho šikanoval/a? Cítil/a si sa potom lepšie? Pomohlo ti to v niečom? Pomohlo to niekomu inému? Čo vtedy trápilo mňa? Ublížilo tvoje správanie niekomu alebo ranilo niekoho iného? Bolo to dobré riešenie? Vieme nájsť aj lepšie riešenia, však? Premýšľaj a odpovede si skús sám/a pre seba zapísať…

A teraz môžeš skúsiť napríklad ešte toto:

  • úprimne sa ospravedlniť (osobne, mailom, správou…)
  • priznať si chybu
  • skúsiť to férovo napraviť (nejako to odčiniť)

Môže sa stať, že človek, ktorého si šikanoval sa s tebou nebude chcieť rozprávať alebo ospravedlnenie jednoducho neprijme. Je to v poriadku, asi sa na ešte necíti. Dopraj mu čas. Možno nikdy nebudete najlepší priatelia, ale to nevadí. Hlavne sa k nemu/nej začni správať slušne a s rešpektom.

Ak ťa pocit viny bude trápiť naďalej, môžeš skúsiť pomôcť niekomu inému – jeden zlý skutok môžeš skúsiť napraviť dvoma dobrými. Niekedy to pomáha.

Pokiaľ sa stále nebudeš cítiť dobre alebo ťa to bude trápiť naďalej, napíš nám. Môžeme to spolu prebrať. Dlhodobé obviňovanie a trápenie sa nad situáciou neprospeje ani tebe, ani nikomu inému. Skúsime spolu nájsť riešenie.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Zdieľajte stránku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email