­čľŐM├┤j pr├şbeh: Za┼żila som ┼íikanu na pracovisku

M├┤j pr├şbeh Za┼żila som ┼íikanu na pracovisku

Dobr├Ż de┼ł m├ím vlastn├ę sk├║senosti so ┼íikanou a mobbingom na pracovisku. Posielam V├ím moju v├Żpove─Ć :┬á

P├ş┼íem dva d├ítumy narodenia. Prv├Ż ke─Ć som sa narodila ako die┼ąa mojim rodi─Źom, a druh├Ż bol de┼ł narodenia po prekonan├ş ┼ąa┼żkej mozgovej pr├şhody. Ale ┼żivot ide ─Ćalej, pokra─Źujem v charizme danej mi zhora ÔÇô rozd├ívam l├ísku. Pracovn├Ż pomer na umeleckej ┼íkole m├ím od roku 2007, ako pedag├│g v├Żtvarn├ęho odboru. Za─Ź├şnala som so 45 ┼żiakmi. Vy─Ź├ştaj├║ mi perfekcionizmus, ale do ─Źoho sa zahryznem, to chcem aj str├ívi┼ą. Postupne mi narastal po─Źet ┼żiakov, pr├íce ┼żiakov boli a s├║ n├ídhern├ę umeleck├ę diela. Robili sme vernis├í┼że, dosiahli sme s├║┼ąa┼żn├ę celoslovensk├ę ocenenie Kalend├ír roka v otvorenej s├║┼ąa┼żi kde sa z├║─Źastnili aj profesion├íli, stalo sa tak v ┼íkolskom roku 2009 / 2010, ako jedin├í ┼íkola na Slovensku sme dosiahli prv├ę miesto. Pr├íca mojich ┼żiakov, teda moja pr├íca, bola medializovan├í. Zrazu som zistila s nem├Żm ├║┼żasom, ochrnut├í prekvapen├şm, ┼że m├┤j ├║spech sa stal bari├ęrou medzi mnou a mojimi kolegami. Bola som Zamestnaneck├Ż d├┤vern├şk, bola som v Rade ┼íkoly, a zrazu som v┼íade bola oddelen├í od ostatn├Żch, v┼íade odo m┼ła odstupovali bokom a d├ívali mi najavo ┼że som ne┼żiaduca.

Od momentu vyhl├ísenia v├Żsledkov Kalend├íra roka som za─Źala vn├şma┼ą zl├Ż pr├şstup
k mojej pr├íci na ┼íkole. Z├íznam akci├ş vernis├í┼ż├ş ┼żiakov ktor├ę som organizovala s
├║spechmi, boli zrazu odmietan├ę a neboli zaznamenan├ę do kroniky ZU┼á.
Odmietali ├║spechy mojich s├║┼ąa┼żiacich a moje ├║spechy bez uvedenia d├┤vodu.
Sabotovali moju pr├ícu, po┼íkodzovali aj deti, nielen m┼ła. Deti oberali
o zados┼ąu─Źinenie. To si neuvedomovali? I┼ílo im iba o sabot├í┼ż mojej pr├íce? Alebo
chceli sabotova┼ą aj snahu det├ş?
Zistila som nespr├ívne vyd├ívanie a z├║─Źtovanie stravn├Żch l├şstkov v roku 2011, lebo som dostala ind├şcie a overila som si to. Moja dobromyse─żn├í snaha zamedzi┼ą podvodom, alebo napravi┼ą omyly ÔÇô ak to boli omyly, mi priniesli prenasledovanie. Predch├ídzaj├║ci p├ín riadite─ż ma v r. 2011 zavolal, a navrhol mi aby som podala ┼żiados┼ą o rozviazanie pracovn├ęho pomeru. Nepodala som, a nasledovalo disciplin├írne opatrenie za nie─Źo, za ─Źo sa nikomu ned├ívalo.

Oslovila som ved├║ceho odboru ┼íkolstva, hlavn├ęho kontrol├│ra a prim├ítora. Ani jeden nena┼íiel odvahu, tak┼że ani jeden mi nedal ┼żiadne stanovisko. St├íle som sa br├ínila, postupne som za─Źala nav┼ítevova┼ą lek├íra a od roku 2012 som v pravidelnej starostlivosti lek├íra. Kon┼ítatujem, vedenie ┼íkoly ako mobb├ęri mi po┼íkodili zdravie. Sna┼żila som sa o spolupr├ícu, zo strany zamestn├ívate─ża som bola ignorovan├í a moja pr├íca bola s├║stavne sabotovan├í. T├íto pekeln├í situ├ícia na pracovisku bola ne├║nosn├í.

V roku 2013 som sa obr├ítila na Mestsk├Ż ├║rad so s┼ąa┼żnos┼ąou adresovanou
ved├║cej oddelenia ┼íkolstva ml├íde┼że a ┼íportu. T├í bola n├ísledne u n├ís na pracovisku ZU┼á, a rozdala zamestnancom dotazn├şk zameran├Ż na mobbing a bossing na pracovisku. Riadite─ż sa vyjadril, ┼że mobbing sa na ┼íkole nevyskytuje. Obr├ítila sa aj na In┼ípektor├ít pr├íce. Tento oslovil Centrum pedagogicko-psychologick├ęho poradenstva a prevencie. Anal├Żza v├Żsledkov Centra pedagogicko-psychologick├ęho poradenstva a prevencie potvrdila v├Żskyt ┼íikanovania ÔÇô mobbingu v kolekt├şve zamestnancov ZU┼á. Vypracovali odpor├║─Źania:

1. Pri poru┼íen├ş pracovnej discipl├şny zamestnancov je potrebn├ę, aby riadite─ż postupoval v zmysle ustanoven├ş Z├íkonn├şka pr├íce.
2. Do pracovn├ęho poriadku ┼íkoly v─Źleni┼ą ÔÇ×Antimobbingov├ę opatreniaÔÇť, napr├şklad
d├┤sledn├ę vy┼íetrenie aj najmen┼íieho v├Żskytu mobbingu, ustanovenie d├┤veryhodn├ęho zamestnanca ┼íkoly s prirodzenou autoritou u kolegov, ktor├Ż bude rie┼íi┼ą v┼íetky pr├şpady mobbingu formou medi├ície.

Napriek tomu zl├í atmosf├ęra na pracovisku trv├í a sp├┤sobuje mi ve─żk├ę zdravotn├ę
probl├ęmy ktor├ę vyvrcholili pr├íceneschopnos┼ąou. Mala som ve─ża priaznivcov, vernis├í┼że nav┼ítevovalo ve─ża host├ş, ale situ├ícia sa vyv├şja zo strany vedenia ┼íkoly tak, aby som rozviazala pracovn├Ż pomer. Aj nov├Ż p├ín riadite─ż po┼żiadal ├Üradu pr├íce o s├║hlas na rozviazanie pracovn├ęho pomeru so mnou. Nikto z vedenia ┼íkoly ma o tom neinformoval. V roku 2014 som dostala odvahu a vyst├║pila som na mestskom zastupite─żstve. Na moje vyst├║penie reagoval len jedin├Ż poslanec ktor├Ż si v├í┼żil moju pr├ícu na ┼íkole. Uverejnili ma v miestnych novin├ích, ale u┼ż ako ÔÇ×b├Żval├║ zamestnanky┼łuÔÇť ┼íkoly aj napriek tomu, ┼że som st├íle zamestnanec ┼íkoly. Je to stra┼íne odporn├ę. Na vlastnej ko┼żi c├ştim nespravodliv├ę a agres├şvne jednanie ÔÇ×zhoraÔÇť. Som z toho ve─żmi smutn├í, ┼że tak├ę nie─Źo je schopn├Ż robi┼ą ─Źlovek. Je to ─Źlovek? Som za dobro. Mus├şme sa sna┼żi┼ą o dobro ─Źloveka, o dobro celej spolo─Źnosti. Ver├şm, ┼że spolo─Źn├Żmi silami sa k nemu dopracujeme. Ka┼żd├Ż m├íme vieru, niekto kres┼ąanstvo, niekto m├í nejak├ęho anjela, aj nado mnou bdie jeden. V r. 2009 som bola vyhl├ísen├í za ┼żenu roka, a odvtedy sa vo─Źi mne za─Źalo zlo doslova organizova┼ą. Arogancia vo─Źi mojej osobe vrchol├ş v tomto roku. Bola som v s├║dnom spore s b├Żval├Żm zamestn├ívate─żom, s├║d som prehrala.
─Äakujem za Va┼íu pozornos┼ą.

– Alena K.

Zdie─żajte tento ─Źl├ínok

Kategória: