Stalo sa vaše dieťa obeťou šikany? Takto mu môžete pomôcť

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
stalo sa vase dieta obetou

Deti sa často obávajú rozprávať s dospelými o šikane. Môžu sa cítiť neisto, vystrašene, zahanbene či v rozpakoch. Ako mu môžete pomôcť situáciu čo najlepšie zvládnuť?

Mnoho detí sa obáva reakcie rodičov, že budú sklamaní, nahnevaní, alebo sa rozhodnú pre rýchle riešenia situácie. Niektoré deti majú strach z toho, že im rodičia neuveria, alebo že sa po oznámení šikany budú útoky stupňovať a celá situácia sa tak pre dieťa ešte zhorší.

Deti, ktoré sa stali obeťou šikany, majú niekedy tendenciu cítiť sa previnilo a vzťahovať vinu na seba. Myslia si, že je to ich chyba, že reagovali nesprávne, alebo že keby boli „iné“ či reagovali „inak“ k šikane nemuselo dôjsť. Nie je to však pravda. Obeťou šikany sa môže stať ktokoľvek. 

Čo teda môžete spraviť, aby ste im pomohli situáciu čo najlepšie zvládnuť?

  • Ak sa vám dieťa zdôverí s tým, že bolo šikanované, pokojne počúvajte a neprerušujte ho. Doprajte mu dostatok času a priestoru na to, aby sa vám mohlo vyrozprávať. Dieťa, ktoré sa stalo obeťou šikany bude potrebovať najmä vašu pomoc a podporu. 
  • Pochváľte svoje dieťa za to, že urobilo správnu vec tým, že sa s vami o tom porozpráva. Pripomeňte dieťaťu, že nie je samo – veľa ľudí sa vo svojom živote stretlo so šikanovaním. 
  • Ubezpečte dieťa v tom, že to čo sa mu stalo nie je jeho vina a že spolu prídete na to, čo s tým urobiť. 
  • Nikdy neraďte dieťaťu aby sa samo začalo brániť, či šikanovať tiež. Mohli by ste tak nechtiac prispieť k vyhroteniu situácie či ohroziť jeho vlastné zdravie. Nikdy neviete koľko detí je do šikanovania zapojených a akú majú nad vašim dieťaťom prevahu. Útočníkov môže byť viac, môžu byť fyzicky silnejší, starší a pod. 
  • Nepodceňujte a nezľahčujte vážnosť situácie. Kontaktujte školu, alebo organizáciu v ktorej ku šikane došlo a začnite šikanovanie efektívne riešiť.


Šikanovanie môže mať rôzne formy, podoby aj intenzitu. Preto neexistuje len jeden univerzálny návod, ktorý by zaručene zafungoval. Zistite aké postupy pre riešenie šikany v podobných prípadoch uplatňujú v škole, školskom zariadení či v organizácii, kde k šikanovaniu dieťaťa došlo a trvajte na riešení situácie

V prípade že neuspejete a šikanovanie bude pretrvávať aj naďalej nebojte sa kontaktovať aj políciu

Pokiaľ šikanovanie na dieťati zanechalo stopy napríklad v podobe zmenenej nálady, pretrvávajúceho alebo intenzívneho strachu, smútku, problémov so spánkom či stravovaním neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Dobrý detský psychológ vám pomôže situáciu zvládnuť a dieťaťu získať späť stratené sebavedomie a istotu.

Viac o riešení šikany vášho dieťaťa

Ďalšie užitočné informácie na túto tému a odkazy na pomoc nájdete:

 
Zdroje

• https://kidshealth.org/en/parents/bullies.html 

Zdieľajte tento článok
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kategória: