Stalo sa vaše dieťa obeťou šikany? Takto mu môžete pomôcť

stalo sa vase dieta obetou

Deti sa často obávajú rozprávať s dospelými o šikane. Môžu sa cítiť neisto, vystrašene, zahanbene či v rozpakoch. Ako mu môžete pomôcť situáciu čo najlepšie zvládnuť?

Mnoho detí sa obáva reakcie rodičov, že budú sklamaní, nahnevaní, alebo sa rozhodnú pre rýchle riešenia situácie. Niektoré deti majú strach z toho, že im rodičia neuveria, alebo že sa po oznámení šikany budú útoky stupňovať a celá situácia sa tak pre dieťa ešte zhorší.

Deti, ktoré sa stali obeťou šikany, majú niekedy tendenciu cítiť sa previnilo a vzťahovať vinu na seba. Myslia si, že je to ich chyba, že reagovali nesprávne, alebo že keby boli „iné“ či reagovali „inak“ k šikane nemuselo dôjsť. Nie je to však pravda. Obeťou šikany sa môže stať ktokoľvek. 

Čo teda môžete spraviť, aby ste im pomohli situáciu čo najlepšie zvládnuť?

  • Ak sa vám dieťa zdôverí s tým, že bolo šikanované, pokojne počúvajte a neprerušujte ho. Doprajte mu dostatok času a priestoru na to, aby sa vám mohlo vyrozprávať. Dieťa, ktoré sa stalo obeťou šikany bude potrebovať najmä vašu pomoc a podporu. 
  • Pochváľte svoje dieťa za to, že urobilo správnu vec tým, že sa s vami o tom porozpráva. Pripomeňte dieťaťu, že nie je samo – veľa ľudí sa vo svojom živote stretlo so šikanovaním. 
  • Ubezpečte dieťa v tom, že to čo sa mu stalo nie je jeho vina a že spolu prídete na to, čo s tým urobiť. 
  • Nikdy neraďte dieťaťu aby sa samo začalo brániť, či šikanovať tiež. Mohli by ste tak nechtiac prispieť k vyhroteniu situácie či ohroziť jeho vlastné zdravie. Nikdy neviete koľko detí je do šikanovania zapojených a akú majú nad vašim dieťaťom prevahu. Útočníkov môže byť viac, môžu byť fyzicky silnejší, starší a pod. 
  • Nepodceňujte a nezľahčujte vážnosť situácie. Kontaktujte školu, alebo organizáciu v ktorej ku šikane došlo a začnite šikanovanie efektívne riešiť.


Šikanovanie môže mať rôzne formy, podoby aj intenzitu. Preto neexistuje len jeden univerzálny návod, ktorý by zaručene zafungoval. Zistite aké postupy pre riešenie šikany v podobných prípadoch uplatňujú v škole, školskom zariadení či v organizácii, kde k šikanovaniu dieťaťa došlo a trvajte na riešení situácie

V prípade že neuspejete a šikanovanie bude pretrvávať aj naďalej nebojte sa kontaktovať aj políciu

Pokiaľ šikanovanie na dieťati zanechalo stopy napríklad v podobe zmenenej nálady, pretrvávajúceho alebo intenzívneho strachu, smútku, problémov so spánkom či stravovaním neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Dobrý detský psychológ vám pomôže situáciu zvládnuť a dieťaťu získať späť stratené sebavedomie a istotu.

Viac o riešení šikany vášho dieťaťa

Ďalšie užitočné informácie na túto tému a odkazy na pomoc nájdete:

 
Zdroje

• https://kidshealth.org/en/parents/bullies.html 

Zdieľajte tento článok

Kategória: