Odhaľte šikanu u detí: Varovné znaky

Odhaľte šikanu u detí Varovné znaky

Ak sa vaše dieťa stalo obeťou šikany, môže byť pre neho veľmi náročné sa s tým komukoľvek zdôveriť. Väčšina detí môže mať veľmi zmiešané pocity – cítia vinu, hanbu, strach, smútok, nedôveru či neistotu.

Čo si máme všímať na dieťati, aby sme včas odhalili prípadnú šikanu?

1. Zmeny v správaní

Zmeny v správaní dieťaťa nás vedia upozorniť na to, že sa v jeho živote deje niečo závažné. Dieťa spravidla začína menej hovoriť, vyhýba sa rozhovorom o kamarátoch, trávení svojho času, o škole alebo volí rovnaké či všeobecné, nič nehovoriace odpovede.

2. Emocionálne zmeny

Dieťa môže byť plačlivé, rýchlo sa nahnevá, pôsobí smutne alebo vystrašene. Prítomné môžu byť silné emocionálne prežívania a prudké emocionálne reakcie aj pri menších podnetoch. Dieťa môže prejavovať záujem o rôzne náročné témy ako napríklad sebapoškodzovanie, suicida, zmysel života či odchody a úteky z domova.

3. Zmeny v trávení voľného času

Dieťa vynecháva krúžky či odmieta ponúkané aktivity, ktoré ho doteraz bavili, postupne sa izoluje a odťahuje od ľudí. Hľadá si výhovorky ako sa aktivitám, sociálnym situáciám a kontaktom vyhnúť či odložiť ich.

4. Snaha o náhlu zmenu vzhľadu

Dieťa sa snaží o to, aby vyzeralo či pôsobilo inak ako doteraz. Volí iné oblečenie, snaží sa o výmena okuliarov za kontaktné šošovky, odstránenie zubného strojčeka, snaha prefarbiť či ostrihať si vlasy a pod. Dieťa sa snaží vzhľadom buď veľmi výrazne odlíšiť, alebo práve naopak zapadnúť do kolektívu.

5. Zhoršený prospech

Zhoršený prospech či problémy s učením bývajú pri šikane v školskom prostredí veľmi časté. Dieťa nosí viac poznámok či napomenutí, zabúda si úlohy, má strach sa na vyučovaní prihlásiť alebo mu môže nepríjemné odpovedať pred tabuľou či vystupovať pred ostatnými deťmi, ktoré ho môžu šikanovať.

6. Nepozornosť, nesústredenosť alebo apatia

Dieťa môže pôsobiť zamyslene, zasnene. Býva často nepozorné a nesústredené, prípadne pôsobí apaticky, unavene až nezúčastnene. Veľa detí sa môže uzavrieť do seba a pôsobiť odťažito.

7. Zmeny v stravovacích režimoch

Dieťa môže odmietať jedlo, trpieť nechutenstvom, alebo práve naopak mať zvýšenú potrebu konzumácie jedla a snahu zajedať svoje nepríjemné pocity a emócie. Môže sa stať, že dieťaťu agresor berie peniaze na stravu, znehodnocuje školské obedy či berie desiatu.

8. Problémy so spánkom

Dieťa môže mať nadmernú potrebu spánku alebo problémy zaspať, ľahký spánok či zlé sny a nočné mory.

9. Zdravotné ťažkosti

Dieťa sa môže často sťažovať na nevysvetliteľné bolesti brucha, bolesti hlavy a podobne. To však neznamená, že dieťa si ich musí vymýšľať, môže ich reálne pociťovať.

 

Medzi ďalšie varovné znaky patria aj zničené školské pomôcky, poškodené oblečenie, strácanie vecí a podobne.

Ak ste niektorý z vyššie uvedených prejavov u svojho dieťaťa spozorovali, zostaňte pokojní a s dieťaťom si pohovorte. Doprajte mu priestor a čas na to, aby sa s vami mohlo porozprávať a zdôveriť sa vám. Ubezpečte ho, že ste tu pre neho a že mu pomôžete. Tipy na to, ako viesť s dieťaťom rozhovor o šikane a šikanovaní nájdete aj na našej stránke www.sikana.sk v časti „Pre rodičov“ – www.sikana.sk/o-sikane/rodicia/.

Zdieľajte tento článok

Kategória: