Kyberšikanovanie (šikanovanie pomocou informačno-komunikačných technológií ako sú telefón, tablet, internet, sociálne siete a pod.) nie je vôbec novinkou. Kyberšikana má však oproti bežnému šikanovaniu svoje špecifiká, kvôli ktorým je tak nebezpečná:
Šikanovanie na pracovisku môže mať rôzne formy:
Anonymita páchateľa
Dehumanizácia obete
Prekonanie rozdielov
Kedykoľvek a kdekoľvek
Rýchle šírenie
Nepriame ubližovanie
Na rozdiel od fyzického šikanovania páchateľ a obeť nie sú v priamom kontakte, po kyberneckom šikanovaní nezostávajú viditeľné stopy ublíženia (zranenia, modriny, poškodené oblečenie a pod.). Páchateľ používa psychické prostriedky ubližovania a manipulácie, zraňuje slovami, nie údermi. Aj napriek týmto odlišnostiam sa kybernetické šikanovanie väčšinou nedeje vo vákuu, v striktne oddelenom virtuálnom priestore. Býva skôr reakciou na udalosti vo vonkajšom svete a súvisí s reálnymi vzťahmi. Vo väčšine prípadov, napriek anonymite, agresor a obeť nie sú cudzí ľudia, poznajú sa zo sociálneho prostredia, v ktorom sa pohybujú, aj keď obeť nemusí tušiť, kto jej ubližuje.
Chcete sa o kyberšikane dozvedieť viac?
Všetky tieto aj ďalšie dôležité informácie o kyberšikane nájdete v Metodickej príručke Kyberšikanovanie a v Pracovnom liste Kyberšikanovanie na stránke www.zodpovedne.sk , alebo si ich môžete stiahnuť priamo na tejto stránke v časti Na stiahnutie. Autorom ďakujeme za užitočné informácie a súhlas s ich zdieľaním.
• www.zodpovedne.sk